• Rok szkolny 2021/2022

• Narodowe Czytanie 2021 w Publicznej Szkole Podstawowej  im.  ks. kard. S. Wyszyńskiego w Lubichowie.
          • Narodowe Czytanie 2021 w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Lubichowie.

• 02.09.2021 20:03
          • Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania 2021 jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, które odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku.  Akcja utworu rozgrywa się na początku XX w. w rodzinie mieszczańskiej we Lwowie. W tej tragifarsie, w której przeplatają się elementy komedii i tragedii, ukazuje ona m.in. ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie wypaczające stosunki społeczne, kryzys moralności mieszczańskiej. Autorka przedstawiła obłudę, egoizm, prymitywizm myślowy, skąpstwo i brak szacunku do innych. W oparciu o dramat Gabrieli Zapolskiej powstało pojęcie „dulszczyzna”, która  oznacza  dbanie wyłącznie o pozory, tworzenie wizerunku na potrzeby publiczności.

• Głównym celem Narodowego Czytania jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska

- fragment

Przebieg:

Data: 03. 09. 2021 r. godz. 10.00 – czytanie fragmentu lektury przez radiowęzeł szkolny /15 min/ w wykonaniu uczniów przygotowanych przez bibliotekę szkolną.

06. 09. - 10. 09. 2021 r. – czytanie w klasach pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców na wybranej lekcji lub na godzinie wychowawczej/15 min./

Organizator: Biblioteka szkolna przy współpracy uczniów,  nauczycieli i wychowawców.

Odbiorcy: Uczniowie klas I – VIII.

Lekturę można wypożyczać z biblioteki szkolnej. Zachęcam do czytania on-linie. Proszę skorzystać z biblioteki internetowej:

Wybrane cytaty

• Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie, to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu.
            • Wyszła ze szpitala. Skandal! Przecież po czymś podobnym trzymać ją w kamienicy nie mogę.(…) Jak ją wynosili, to była prawie naga.
            • Już ja wiem ,co mówię. Miodem się muchy bierze, nie octem.

Hanna Pilacka