• Sport 2021/2022

• „Dzień Sportu”

• 19.09.2021 14:04
        • Dnia 13.09.2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kard. Wyszyńskiego odbył się „Dzień Sportu”. Obchody „Dnia Sportu” odbyły się w ramach IX edycji Narodowego Dnia Sportu, którego partnerem w tym roku są Ludowe Zespoły Sportowe. Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach inicjatywy, organizowanej przez Fundację Zwalcz Nudę, tego dnia w całym kraju odbywały się bezpłatne treningi, spotkania i zawody w różnych dyscyplinach sportowych, przygotowywanych przez kluby i organizacje sportowe z całej Polski. Celem przedsięwzięcia jest promocja sportu i aktywności fizycznej - szczególnie istotnej w dobie pandemii i izolacji (badania pokazują, że Polacy znacznie przytyli w czasie pandemii i skrócił się także ich czas spędzany na uprawianiu sportu).
        • Organizatorem zadania byli nauczyciele wychowania fizycznego p. Agata Sobiechowska, p. Maria Werra, p. Sebastian Jędrzejewski oraz p. Seweryn Murawski. W obchodach „Dnia Sportu” wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-VIII, łącznie 551 osób.  Dla uczestników były przygotowane trzy bloki tematyczne: zapasy, biathlon oraz lekkoatletyczny tor sprawnościowy.

Blok zapaśniczy przygotował p. Seweryn Murawski, uczniowie mogli zobaczyć techniki zapaśnicze, elementy akrobatki a także zapoznać się z charakterystyką treningu zapaśniczego. Pokaz zapaśniczy przygotowali wychowankowie UKS „OLIMPIK” a gościem specjalnym była wychowanka klubu z Lubichowa p. Magdalena Głodek (obecnie Bloczek Team Pelplin), wielokrotna medalistka mistrzostw polski, zawodów międzynarodowych a także uczestniczka Olimpijskiej Reprezentacji Polski w Zapasach Kobiet, podczas Igrzysk Letnich Tokio 2020. Po pokazach  zapaśniczych był czas na pytania dzieci oraz autografy.

Drugą atrakcją przygotowaną przez  p. Agatę Sobiechowską dla dzieci, była dyscyplina sportowa biathlon oraz strzelectwo „Laser Run”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dyscyplinami, oddać kilka strzałów z karabinka laserowego a także z broni laserowej krótkiej (Laser Run). Dzieci z ochotą i zainteresowaniem  uczestniczyli w pokazie strzeleckim a także sami próbowali swoich możliwości. Była możliwość zapoznania się z historią dyscyplin oraz specyfiką jej trenowania.  „Laser Run” to podobnie jak biathlon letni połączenie biegania ze strzelaniem. Bieganie ze strzelaniem jest to także  jeden z elementów pięcioboju nowoczesnego. Warto wspomnieć, że brązową medalistką Letnich Igrzysk Olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym jest Oktawia Nowacka zawodniczka pochodząca ze Starogardu Gdańskiego.

Kolejną, trzecią atrakcją był tor sprawnościowy na bieżni lekkoatletycznej, przygotowany przez p. Marię Werrę oraz p. Sebastiana Jędrzejewskiego. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w  poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych a także wziąć udział w rywalizacji sportowej zgodnej z zasadami „Fair Play”. W tym dniu na bieżni medale nie miały żadnej wartości liczyła się dobra zabawa oraz chęć sprawdzenia swojej sprawności.

Podczas wszystkich bloków tematycznych panowała dobra i przyjazna  atmosfera a dzieci z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w proponowanych dyscyplinach sportowych. Już dziś zapraszamy za rok !

Nauczyciele Wychowania fizycznego