Pierwsza wzmianka o szkole podstawowej w Lubichowie pojawiła się w 1686 roku. Wprawdzie we wsi nie było budynku ani gruntu pod jego budowę, ale zamieszkiwał tu "wędrowny" nauczyciel, który uczył około 250 dzieci. W XVIII wieku szkoła w Lubichowie istniała, ale nauka w niej odbywała się nieregularnie z powodu braku nauczyciela. Stopniowo rozwijać się zaczęła dopiero pod panowaniem pruskim. Intensywny rozwój szkoły nastąpił w II połowie XIX wieku. W 1873 roku dla celów szkolnych oddano murowany budynek przy ulicy Zblewskiej, w którym do dnia dzisiejszego odbywają się zajęcia szkolne. Wówczas w Lubichowie istniały jednocześnie dwie szkoły: katolicka i ewangelicka. Wkrótce szkoły te uległy połączeniu, gdyż w 1882 istnieje już tylko jedna szkoła. Wzrost liczby mieszkańców zmusił władze szkolne do rozbudowy bazy lokalowej szkoły. W 1904 roku wybudowano czterokondygnacyjny budynek przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Obiekt ten służy oświacie do dzisiaj. W 1995 roku dobudowano budynek klaso-pracowni.
Podczas wakacji 2003 r. wymieniono pokrycie i dokonano częściowej modernizacji konstrukcji dachowej. W miejsce starej, liczącej kilkadziesiąt lat dachówki ceramicznej położono nową.
Ze względu na bardzo małą ilość uczniów w kl. I-III w obwodzie Szkoły Filialnej w Ocyplu uchwałą Rady Gminy Lubichowo 31 sierpnia 2012 r. zlikwidowano tę placówkę. Budynek nadal służyć będzie lokalnej społeczności.
Budynek główny przy ul. Dworcowej w czasie wakacji (lipiec –sierpień 2013) zmienił się wizualnie. W tym czasie wykonano: docieplenie, malowanie elewacji, osuszanie, zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentów, wymiana schodów, muru oporowego przy wejściu do pomieszczeń piwnicznych, wymiana studzienki kanalizacyjnej. Postawiono również nowe ogrodzenie między placem manewrowym a sąsiadującą działką oraz utwardzono także płytami jumbo plac manewrowy i wyznaczono perony dla wsiadających.
W budynku klasopracowni z pomieszczenia zaplecza jednej z sal wygospodarowano szatnię dla uczniów przebywających w tym budynku, głównie dla klas I – III.
Justyna Kacała - nauczycielka historii, Janina Osowska - nauczycielka języka polskiego
Od roku szkolnego 2014/2015 przeprowadzano kolejne remonty w budynkach szkoły przy ul. Dworcowej 15, klaso-pracowni oraz w budynku przy ul. Zblewskiej 30.
Dokonano wymiany wykładziny w ciągach komunikacyjnych i w salach lekcyjnych na wykładzinę typu tarkett, wymieniono i wyremontowano instalację elektryczną, pomalowano i odnawiono ściany w salach i na korytarzach, wymieniono lampy na oświetlenie ledowe. Ponadto zmodernizowano bibliotekę szkolną, gabinet terapii pedagogicznej oraz wymieniono ogrodzenie przy budynku szkoły na ul. Zblewskiej 30.21 czerwca 2018 roku to szczególny dzień, który zapisał się w historii Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie. W tym dniu uroczyście pożegnano się z budynkiem mieszczącym się przy ulicy Zblewskiej 30, który od roku 1873 pełnił funkcję tzw. „małej szkoły”. Z dniem 2 lipca 2018 r. budynek szkoły przy ul. Zblewskiej 30 został przekazany Publicznemu Przedszkolu w Lubichowie.
Od 1 września 2019 r. budynek Publicznego Gimnazjum przy ul. ks. Lorenza 8 zmienił swoje przeznaczenie. Mianowicie zgodnie z reformą edukacji (dnia 1 września 2019 r. następuje całkowite wygaśnięcie gimnazjów) i na podstawie uchwały Rady Gminy, został przeznaczony dla potrzeb Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie.
Dzień 2 września 2019 roku to szczególny dzień, który zapisał sięw historii Publicznej Szkoły Podstawowej. W tym dniu uroczyście nadano imię ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie. Tego dnia poświęcono sztandaroraz tablicę pamiątkową. W tym samym dniu wmurowano tablicę na budynek szkoły przy ul. ks. Lorenza 8, która potwierdza to ważne wydarzenie w życiu szkoły.
Od tego dnia budynki Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego mieszczą się przy ul. Dworcowej 15 oraz przy ul. ks. Lorenza 8.
J. Kacała