• ROK SZKOLNY 2021/2022

• 11.05.2022 22:50
        • 10 maja 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ BEZ PLECAKA (ang. No backpack day). Tego dnia nasi uczniowie zamienili plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózki, kartony, taczki itp. Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic!
          Przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalniało z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy takich jak zeszyty, książki, przybory szkolne.
          Cel inicjatywy – uśmiech na twarzy – został osiągnięty!
        • Zwyczaj obchodów Dnia bez plecaka pochodzi z USA, gdzie dzieci w ten dzień przychodzą do szkół bez plecaków, a swoje książki i przybory przynoszą w torbach lub po prostu w rękach.
          Jaki jest tego cel? Ma on na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.
          Dzień bez plecaka wymyślony został przez amerykańską aktywistkę i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu będąc dzieckiem, podróżowała razem z matką do Kamerunu, w którym szybko zorientowała się, jakie trudności spotykają inne dzieci. Zainteresowała tematem nauczycieli oraz całą szkolną społeczność.
          Zwyczaj trafił także do Polski i jest traktowany jako forma integracji i zabawy.

Grażyna Klonecka-Barrett