• Dzień Języka Ojczystego

• 21.02.2024 18:27
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego,  ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
          •                 Nasza szkoła aktywnie przyłączyła się do międzynarodowych obchodów, przeprowadzając akcję, której celem było podkreślenie roli i znaczenia ojczystego języka. Przedsięwzięcie służyło rozwijaniu umiejętności językowych uczniów oraz promowaniu szacunku do polskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach obchodów zostały zrealizowane różnorodne inicjatywy. Uczniowie samodzielnie lub w grupach przygotowali plakaty związane z tematyką obchodów, wszystkie zostały wyeksponowane na gazetkach w szkolnych korytarzach. Na przerwach sprawdzali swoje umiejętności językowe, korzystając z pomocy stolików eksperckich, na lekcjach języka polskiego wraz ze swoimi nauczycielami rozwiązywali zadania quizowe i wysłuchali miniwykładów znanych językoznawców prof. Jana Miodka i Jerzego Bralczyka.

Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem, zdolnościami oraz kreatywnością, co pozytywnie wpłynęło na atmosferę szkolnych obchodów. Obecność różnorodnych działań miała istotny wpływ na rozwój kompetencji językowych uczestników, jednocześnie podkreśliła wagę polszczyzny w życiu społeczności szkolnej. W ten sposób Szkola Podstawowa w Lubichowie aktywnie przyczyniła się do promocji języka polskiego oraz kształtowania postaw szacunku i dumy z naszej ojczystej mowy.

Beata Deptulska