• Dzień Matematyki oraz Światowy Dzień Liczby Pi

• 15.03.2024 19:41
          • W dniu 12 marca obchodzimy w Polsce Dzień Matematyki, natomiast 14 marca Światowy Dzień Liczby Pi.

Liczba Pi nazywana ludolfiną jest stałą matematyczną, która jest obecna w wielu dziedzinach matematyki oraz fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3. Dzisiaj najczęściej przyjmujemy przybliżenie 3,14.

• Liczba Pi jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych, a jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Naukowcy, którzy poszukiwali kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami, wysłali podobno w kosmos, posługując się drogą radiową, informację przedstawiającą właśnie liczbę Pi, mając nadzieję na to, że inteligentne pozaziemskie istoty rozpoznają ten komunikat.

14 marca to także dzień urodzin jednego z największych fizyków – teoretyków, twórcy szczególnej i ogólnej teorii względności, laureata nagrody Nobla – Alberta Einsteina oraz dzień urodzin wybitnego polskiego matematyka – Wacława Sierpińskiego.

Nasza szkoła również włączyła się w świętowanie Dnia Matematyki oraz Światowego Dnia Liczby Pi. W dniu 14 marca odbył się przez radiowęzeł apel przybliżający uczniom klas IV – VIII liczbę Pi, który przygotowały uczennice z klasy 5 a – Weronika Makowska oraz Julia Witkowska.  Po apelu uczniowie z klasy 5 c pod opieką nauczyciela matematyki, p. Marty Pielak, wykazując się dużą kreatywnością, stworzyli na placu przed budynkiem naszej szkoły obrazy nawiązujące do liczby Pi.

Świętowanie zakończyliśmy w dniu 15 marca podsumowaniem konkursu matematycznego SUPERMATEMATYK, który został przeprowadzony przez nauczycieli matematyki na początku marca.

Celem konkursu była popularyzacja matematyki, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, a także budowanie nawyku dobrego współzawodnictwa.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a wzięło w nim udział aż 77 uczniów klas IV – VIII. Tegorocznymi zwycięzcami i zdobywcami tytułu SUPERMATEMATYKA w swojej kategorii zostali:

Michał Kaszuba z klasy 4 c

Weronika Makowska z klasy 5 a

Mikołaj Kosecki z klasy 6 a

Jakub Małecki z klasy 7 c

Jędrzej Kadow z klasy 8 a

Nasi laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, natomiast dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesówsmiley

Małgorzata Kaszuba