Warsztaty przyrodnicze o pomnikach przyrody
- 09.11.2021 18:37
- Dnia 13 października uczennice koła przyrodniczego naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu z osobą, która o lesie wie prawie wszystko. Gościem był Pani Radosława Krysiak – z Nadleśnictwa Lubichowa. Pani Krysiak zwróciła dużą uwagę na walory przyrodnicze podległego nam terenu – park krajobrazowy, rezerwaty i pomniki przyrody. Znaczniej obszerniej omówiła podczas zajęć terenowych POMINIKI PRZYRODY, które są prawnie chronionym tworem przyrody, szczególnie cennym ze względów naukowych, zabytkowych i kulturowych.
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew.
Na terenie gminy jest 14 pomników przyrody, wśród których na wyróżnienie zasługuje aleja lipowa w obrębie wsi Lubichowo. Aleja znajduje się między kościołem a czynnym cmentarzem w Lubichowie.
I właśnie na warsztaty przyrodnicze wybraliśmy się na aleję lipową, gdzie za pomocą klupy czyli inaczej średnicomierza czyli takiej dużej suwmiarki dokonywałyśmy pomiarów okazałych lip. Klupę powszechnie używane jest przez leśników w terenie. Leśnicy używają jej do pomiaru średnicy, na drzewach stojących zwykle na wysokości 1,3 metra. Zmierzone przez nas lipy szerokolistne miały obwód 3,14 – 3,80m, a kasztanowiec przy Kościele 2,9m a wysokości około 20 metrów. Wiek drzew szacuje się na około 150 lat.
To kolejny dowód na to, że przyroda naszej Ojczyzny jest piękna, ale wszyscy musimy pamiętać, by tym pięknem mogły się cieszyć jeszcze kolejne pokolenia musimy ją chronić.
Dziękujemy Pani Radosławie Krysiak za ciekawą lekcję przyrody.
Uczestniczki warsztatów i i opiekun koła przyrodniczego.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły