Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!
- 10.09.2021 23:33
- Już w najbliższą niedzielę 12 września o godz. 12,00 w Świątyni Opatrzności Bożej papieski legat kard. Marcello Semerara ogłosi papieski dekret beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Patron naszej szkoły stanie się BŁOGOSŁAWIONYM! Dla uczczenia i upamiętnienia tego długo wyczekiwanego dnia, w którym z uwagi na pandemię nie możemy osobiście uczestniczyć, pragniemy już dziś oddać hołd naszemu Patronowi, Prymasowi Tysiąclecia.
Nasz patron Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński urodził się w Zuzeli 3.07.1901r. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie, po których studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prawo kanoniczne i katolicką naukę społeczną. Doktoryzował się w 1929 r. Podczas wojny jako znany profesor – społecznik był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie, w Nasutowie k. Lublina i w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” Armii Krajowej, działającej w Laskach.
Po wojnie papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim, a w listopadzie 1948 roku Metropolitą Gnieźnieńskim i Warszawskim, a tym samym Prymasem Polski. Osiem miesięcy później kardynał został aresztowany i wywieziony z Warszawy. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola, w Komańczy w Bieszczadach. Dopiero w ostatnim miejscu internowania zostały złagodzone rygory. Właśnie tam napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu (wygłoszonych na Jasnej Górze 26.08.1956 roku jako Jasnogórskie Śluby Narodu). Dnia 26. 08.1956 r. Kard. Wyszyński został uwolniony. Wrócił do Warszawy, gdzie prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski – były to niezwykłe, narodowe rekolekcje, które stały się jednocześnie aktem zawierzenia Polski Maryi.
Kardynał Wyszyński latach 60-tych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II, na jego prośbę również Ojciec Święty mianował Maryję Matką Kościoła. Ważnym zadaniem w jego programie pracy była troska o chrześcijańskie ułożenie kontaktów między polskim i niemieckim narodem. Wielkim krokiem ku pojednaniu było orędzie biskupów polskich w liście do biskupów niemieckich, zawierające historyczne zdanie: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.
Nasz Patron był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu. W latach 1980-81 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się „Solidarność”.
Zmarł 28.05.1981 r. Manifestacyjny pogrzeb 31 maja 1981 r. stanowił najwłaściwszą ocenę jego działalności. Najlepiej charakteryzują go słowa Świętego Jana Pawła II: „Takiego Prymasa Bóg daje raz na 1000 lat”.
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński ogłosił program Społecznej Krucjaty Miłości, który dziś, w przededniu jego beatyfikacji, pragniemy krótko przytoczyć, gdyż wzywa nas wszystkich do odnowy życia codziennego! To zaproszenie i wyzwanie dla nas do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w szkole - tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia, dlatego:Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata i siostrę.
Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
Modlitwa o wstawiennictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Ukochany Kardynale Stefanie Wyszyński
Opiekunie wszystkich Polaków
Orędowniku w każdej trudnej sytuacji
rodaków Ojcze narodu Polskiego
Obrońco uciśnionego
Prosimy dziś o Twoje wstawiennictwo
do Boga jedynego [ intencja...]
Wiem, że nie opuścisz nas
w potrzebie Ty wspierałeś
w trudach każdego człowieka
Głosiłeś dobrą nowinę
Broniłeś od złego
Pomagałeś podnieść z upadku,
ofiarując całego siebie
Wierzymy, że i teraz wstawiasz
się za nami do Boga Miłosiernego
Wypraszając łaski ze
Świętymi w Niebie
Chwała Ojcu…
Dla uczczenia i upamiętnienia tego długo wyczekiwanego wydarzenia w naszej szkole odbył się apel. Wzięli w nim udział uczniowie klas ósmych. Cała społeczność szkolna mogła w skupieniu i powadze wysłuchać słów samego Kardynała, przypomnieć sobie wydarzenia z jego życia oraz w postawie stojącej wyśpiewać hymn beatyfikacyjny „Soli Deo”.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia bezpośredniej transmisji z Mszy beatyfikacyjnej, która emitowana będzie w najbliższą niedzielę – 12 września o godz. 12,00 w programie 1 Telewizji Polskiej!Małgorzata Zaborowska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły