Europejski Dzień Logopedy
- 29.03.2023 19:21
- Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który obchodzony jest 6 marca, został zorganizowany konkurs pt. „Słowa i wymowa” (trzecia edycja). Przeznaczony był dla wszystkich uczniów z klas I-III, którym niestraszne były wierszyki logopedyczne. Każdy z uczestników musiał wyrecytować wiersz logopedyczny otrzymany od wychowawcy. Zadanie nie było łatwe, ponieważ nagromadzenie trudnych pod względem precyzji artykulacyjnej wyrazów sprawiało, że trzeba było poświęcić dużo czasu na wypracowanie oczekiwanych rezultatów.
Prezentacje były oceniane pod względem prawidłowej ortofonii m.in. poprawnej wymowy zbitek spółgłoskowych, odbitek spółgłoskowych, odpowiedniej barwy głosu i brzmienia poszczególnych głosek. Dodatkowo liczyła się prezentacja uczestnika, a w szczególności recytacja (zastosowana prozodia mowy i intonacja). W imieniu organizatorów wydarzenia – Pani Doroty Augustjańskiej oraz Pani Ewy Weltrowskiej - dziękuję wszystkim nauczycielom i wychowawcom za zaangażowanie. Uczniom, biorącym udział w konkursie, serdecznie gratuluję.
Logopedia jest nauką interdyscyplinarną, która obecnie korzysta z dorobku kilkunastu dziedzin naukowych. Wieloaspektowość logopedii przejawia się także w obszarach jej praktycznego działania. Analizując przedmiot i zadania logopedii, należy wziąć pod uwagę lingwistykę, medycynę, pedagogikę i psychologię. Szczegółowo wymienia się: audiologię, ortodoncję, foniatrię, anatomię i fizjologię, neurologię, akustykę, językoznawstwo, kulturę żywego słowa, pedagogikę i psychologię. Logopedia dzieli się na różnorodne działy m.in. balbutologopedię, neurologopedię, oligofrenologopedię, surdologopedię, logopedię artystyczną.
Julia Knasiak
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły