• ŚWIETLICA SZKOLNA W ROKU SZKOLYM 2022/2023

• 23.06.2023 09:01
        • W Publicznej Szkole Podstawowej im.ks.kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie świetlica zapewniała najbardziej potrzebującym uczniom właściwą i fachową opiekę w godzinach od 800 do 1600 . Praca świetlicy wynikała z jednozmianowej nauki uczniów w naszej szkole. Większość uczniów uczęszczających do świetlicy, to dzieci dojeżdżający oraz ci,  których rodzice nie mogą zapewnić opieki ze względu pracę.
        • Świetlica organizowała również opiekę w dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych przez wyznaczonych nauczycieli według ustalonego harmonogramu. Praca świetlicy przebiegała planowo, zgodnie z wytyczonym planem pracy dydaktyczno-wychowawczej. Tematyka zajęć opracowana była w rozbiciu na poszczególne miesiące roku szkolnego uwzględniając porę roku, dni uroczyste i świąteczne oraz najbliższe otoczenie uczniów. W świetlicy przez cały tydzień odbywały się zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, plastyczne oraz literackie poświęcone tematyce życzliwości i uprzejmości w relacjach między ludźmi. Uczniom oferowano uczestnictwo w różnorodnych zajęciach: dydaktycznych (pogadanki, rozmowy, dyskusje, praca z tekstem, gry i zabawy słowne), zajęcia plastyczne z zastosowaniem różnych technik, gry i zabawy stolikowe, ruchowe, zajęcia z użyciem środków audiowizualnych.  Dla uczniów przygotowano gry i zabawy uczące wzajemnego szacunku, sprzyjające zdrowej i bezpiecznej rywalizacji oraz mające charakter integracyjny. Realizowano zajęcia o tematyce życzliwości i kulturalnego zachowania się w szkole, domu, instytucji, itd. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę o zdrowiu, sposobach jego ochrony, kształtowali nawyki racjonalnego żywienia, wdrażani byli do dbałości o sprawność fizyczną  i kondycję swojego ciała. W czasie zajęć nauczyciele czuwali nad prawidłowym i poprawnym nawiązywaniu relacji między uczniami, zasad współpracy panujących w świetlicy. Głównymi formami pracy w świetlicy był i zabawy zarówno w salach jak i świeżym powietrzu na boisku szkolnym. Uczniowie podczas pobytu w świetlicy odrabiali zadania domowe, mogli wówczas liczyć na pomoc wychowawców lub starszych kolegów i koleżanek, wdrażano do samodzielnej pracy umysłowej. Najbardziej lubianymi przez dzieci były zajęcia o charakterze plastycznym oraz gry ogólnorozwojowe. Zajęcia świetlicowe uwzględniały również propozycje dzieci zgodnie z ich zainteresowaniami w oparciu o pracę własną uczniów. Prace uczniów eksponowano dekorując wspólnie pomieszczenia naszej świetlicy. Dekoracje były na bieżąco zmieniane w zależności od pór roku i ważnych wydarzeń.

Bożena Bławat