• Świetlica socjoterapeutyczna

• 03.11.2022 08:49
        • Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 po raz kolejny rozpoczęła działalność świetlica socjoterapeutyczna przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie.
        • Grupę chłopców z klas IV-VIII prowadzą nauczyciele Seweryn Murawski i Krzysztof Lassota. Jak co roku podstawowymi celami w pracy świetlicy są:

- zapewnienie optymalnego rozwoju wychowanków w zakresie życia osobistego, w szczególności:

- kontroli własnego zachowania,

- ekspresji i kontroli uczuć,

- zdolności umiejętnego funkcjonowania w szkole, w rodzinie, w środowisku.

- stworzenie atmosfery życzliwości, akceptacji, bezpieczeństwa, aby wychowankowie mogli odnaleźć poczucie własnej wartości, pozwalającej na wchodzenie w życie bez lęku.

- dostarczenie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z nałogów: alkoholizmu, nikotynizmu, narkomanii

- stworzenie warunków do rozwijania własnych zainteresowań i uzdolnień

W tym roku na zajęcia tej grupy uczęszcza  12 chłopców z klas V-VIII, ale już zapisują się kolejni. Zajęcia odbywają się we wtorki – dwie godziny i w czwartek – jedna godzina. Oprócz zajęć w klasie – pogadanek, dyskusji, gier dramowych, prac plastycznych ostatnio chłopcy mają też w planie pieczeniem naleśników i gofrów.  Przed dniem Wszystkich Świętych udali się na miejscowy cmentarz parafialny, zapalili lampki i wysłuchali informacji o losach pochowanych tam Żydówek.  A ponadto, kiedy dopisuje pogoda, uczą się poszanowania, działań w zespole, gry fair play czy po prostu ,,wyładowują” swoje emocje w grach zespołowych na boisku szkolnym lub na sali gimnastycznej. I co dziś niezwykle istotne, nie mają także nieustannego kontaktu z komputerem czy telefonem. Na zajęcia te chodzą bardzo chętnie i jak stwierdzili - czekają na nie co tydzień, nie nudzą się tu. W planach jest wyjazd w ostatnią sobotę listopada do Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Oto kilka fotografii z zajęć świetlicy.

Krzysztof Lassota