• ŚWIETLICA SZKOLNA I SEMESTR  ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
        • ŚWIETLICA SZKOLNA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

• 15.02.2024 19:12
        • Świetlica szkolna to placówka opiekuńczo-wychowawcza prowadzona przez szkołę, umożliwiająca uczniom uczestniczenie w interesujących ich zajęciach. W pierwszym semestrze tego roku szkolnego świetlica zapewniała najbardziej potrzebującym uczniom właściwą opiekę w godzinach od 800 do 1700. Celem działalności naszej świetlicy było przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom po zajęciach lekcyjnych w bezpiecznym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku i odrobienia prac domowych.
        • Świetlica spełniając swą funkcję opiekuńczą starała się rozwijać umiejętności i uzdolnienia dzieci, wyzwalać ekspresję twórczą i kształtować sprawność ruchową. Staraliśmy się, aby nasze zajęcia uczyły dzieci współdziałania w grupie i kształtowały umiejętność komunikowania się. Dzieciom przebywającym w świetlicy zaoferowano uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć. Były to zajęcia: plastyczne, techniczne, gry i zabawy ruchowe, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia integrujące, zajęcia czytelnicze, zajęcia audiowizualne, zajęcia sportowe, grywalizacja i gry planszowe. Podjęte przez wychowawców świetlicy działania ukierunkowane zostały na rozwój zainteresowań wychowanków i zaspokajanie potrzeb opiekuńczo-wychowawczych. W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwiała uczniom odrabianie zadań domowych i pomoc uczniom słabszym w nauce. Uczniowie rozwijali logiczne myślenie poprzez uczestnictwo w grach logiczno-strategicznych. Uczniowie rozwijali logikę myślenia, zainteresowania techniczne wykonując różnorakie prace plastyczno - techniczne z wykorzystaniem rozmaitych technik i środków. Wykonane prace prezentowali  na wystawkach i gazetkach w salach naszej świetlicy. Również zajęcia literackie były wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji czytelniczych, zdobywania wiedzy oraz przekazywania wartości i norm społecznych. W czasie dobrej pogody odbywały się zajęcia sportowe na boisku szkolnym, które dały  możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego po zajęciach szkolnych, rozbudzały zainteresowanie różnymi formami aktywności fizycznej, pozwalały odpocząć i zregenerować siły. Uczniowie w świetlicy mieli czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami. W pracy świetlicy dużą uwagę zwracano na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych, umiejętności rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, umiejętności panowania nad emocjami, jak również na upowszechnienie zasad kultury osobistej, przestrzegania przyjętych zasad i norm zachowania się w świetlicy i na terenie szkoły. Uczono nawyku utrzymywania porządku i troski o wspólne mienie oraz dbałości o środowisko naturalne.

Bożena Bławat