• TRZYMAJ FORMĘ

• JAK ZAPOBIEGAĆ WADOM POSTAWY?  – PORADNIK DLA RODZICÓW

Wady postawy to w dzisiejszym społeczeństwie duży problem, który dotyka wiele dzieci i nastolatków. Wadami postawy są wszelkie rodzaje odchyleń od prawidłowej postawy ciała. Zdrowe, zgrabne, o pięknej sylwetce dziecko to marzenie wszystkich - samego dziecka, jego rodziców a także wychowawców.

Obecne warunki życia niestety nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi. Niedostatek ruchu ( mięśnie są słabsze, a układy krążenia i oddechowy mniej wydolne);  długie godziny przed ekranem komputera i telewizora (pogłębiające się krzywizny kręgosłupa ); stres oraz zanieczyszczenie środowiska powodują, że dzieci nie zawsze rosną i rozwijają się prawidłowo.

Co wtedy robimy? Najczęściej zapisujemy dziecko na gimnastykę korekcyjną. Jest to bardzo ważne. Jednak to niewystarczające. Wiem, że większość rodziców ma dużo obowiązków i jest bardzo zapracowana. Jednak w pojedynkę, bez pomocy Państwa nauczyciel gimnastyki korekcyjnej niewiele osiągnie. Tylko działanie kompleksowe może przynieść zamierzone rezultaty.

Przedstawiam Państwu mini poradnik jak możemy sami zadbać o zdrowie naszych pociech :-)

poradnik_wada_postawy.pdf

Sebastian Jędrzejewski

• Projekty realizowane w szkole

„ W poszukiwaniu talentów sportowych”

W roku szkolnym 2020/2021 w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie im. ks. Kard. St. Wyszyńskiego, nauczyciele wychowania fizycznego przystąpili do realizacji projektów sportowych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekty te są skierowane są do dzieci i młodzieży do 18 roku. Zajęcia maja charakter otwarty i są dobrowolne, mają zwiększyć ofertę zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży.

Projekty realizowane w szkole:

• Szkolny Klub Sportowy „SKS”

SKS to systematyczne i ogólnodostępne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Celem SKS jest kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież szkolną ze szczególnym uwzględnieniem uczniów mniej aktywnych oraz dziewcząt. W ramach nieodpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży, dwa razy w tygodniu, odbywają się zajęcia z wybranych przez ćwiczących dyscyplin sportowych: piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, gimnastyka, fitness.

• „Trzymaj Formę”

Program „Trzymaj Formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty winny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Taka konstrukcja programu, dająca dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych i ma niewątpliwy wpływ na jego skuteczność.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym „OLIMPIK” realizuje następujące projekty :

• Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.

Ogólnodostępne zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej są skierowane do uczniów szkół podstawowych. Głównym celem organizacji zajęć jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka wad postawy. Zajęcia muszą zawierać elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi i możliwościom psychoruchowym uczestników. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla dwóch grup ćwiczących klas I-III oraz IV –VI .

• „I TY Możesz Zostać Biathlonistą”

Program „Upowszechnianie biathlonu wśród dzieci i młodzieży” jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Biathlonu, który w założeniu jest programem sportowo-społecznym, adresowanym do dzieci ze szkół podstawowych, realizowanym przez Polski Związek Biathlonu przy współpracy z uczniowskimi klubami sportowymi, klubami biathlonowymi, samorządami oraz stowarzyszeniami działającymi w zakresie promowania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Nadrzędnym celem programu jest upowszechnianie biathlonu, jak również poprzez nasz sport promowanie zachowań prozdrowotnych, wychowawczych wartości sportu, działań społecznych i edukacyjnych.   Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla dzieci i młodzieży, ćwiczący uczestniczą w treningach, obozach sportowych a także zawodach sportowych. Zajęcia łączące bieganie, jazdę na rolkach oraz nartach biegowych ze strzelaniem z karabinka laserowego.

Dzieci i młodzież ucząca się w naszej szkole. Uczęszcza na treningi w sekcjach sportowych: zapasy, biathlon, piłka ręczna w Uczniowskim Klubie Sportowym „OLIMPIK”. Nasi uczniowie uczestniczą w projektach Ministerstwa Sportu a także treningach dofinansowanych przez Urząd Gminy Lubichowo, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.

• „KLUB 2020”
        • „Zapobieganie uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez sport”.

Zajęcia sportowe odbywają się w klubie sportowym, jako zajęcia pozalekcyjne, dla uzdolnionej młodzieży. Zawodnicy trenują w sekcjach: piłka ręczna, biathlon, zapasy. Uczestniczą w zawodach sportowych, obozach, zgrupowaniach i konsultacjach kadr województwa pomorskiego.