W roku szkolnym 2018/ 2019, już kolejny raz Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie, brała udział w programie „ Szkoła z witaminą”. Jest to program z ramienia Unii Europejskiej, który został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych uczniów, a szczególności niewystarczającego spożywania warzyw i owoców. Nowy unijny program kładzie większy niż dotychczas nacisk na działania edukacyjne, w tym na przybliżanie dzieciom tematyki związanej z rolnictwem. W ramach programu,, Szkoła z witaminą” uczniowie podjęli działania kształtujące zdrowe nawyki żywieniowe, wzbogacające ich wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności. W II semestrze działania kształtowały nawyki żywieniowe uczniów oraz podnosiły wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych.
Wszyscy uczniowie z klas I –III (za zgodą rodziców) uczestniczyli w powyższej akcji. Otrzymywane porcje były nieodpłatne. Dzieciom włączonym do programu udostępniało się;
·świeże owoce ( jabłka, gruszki, truskawki, owoce egzotyczne, sałatki owocowe)
·świeże warzywa ( marchew, paprykę słodką, rzodkiewki)
·soki owocowe, warzywne, owocowo –warzywne, mleko i jogurty.
Dzięki programowi dieta naszych dzieci została wzbogacona o dodatkową porcję witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Poszerzył się także stan ich wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Nauczyciele z klas I –III, prowadzili również zajęcia na temat zasad zdrowego odżywiania się. Do współpracy włączono także rodziców.
W ramach realizacji programu:
- We wszystkich klasach, odbywały się degustacje przyniesionych owoców i warzyw .
- Odbyły się prowadzone przez nauczycieli pogadanki na temat wpływu częstego spożywania warzyw i owoców na zdrowie człowieka. , które poruszały tematykę zdrowego odżywiania i konieczności spożywania śniadania. Uczniowie przynosili przetwory, smakowali je, rozmawiali o wpływie ruchu na zdrowie człowieka. Dowiadywali się, że jedzenia nie należy marnować, można podzielić się z kolegą lub koleżanką, która akurat nie zabrała II śniadania do szkoły.
- W klasach znajdowały się gazetki,, Witaminowe ABC w warzywach i owocach” informująca uczniów o zdrowym odżywianiu, roli witamin, znaczeniu piramidy żywieniowej.
- Zorganizowano Festyn Rodzinny, na którym wspólnie z rodzicami przygotowano owocowo- warzywny poczęstunek, nie zapominając także o istotnej roli aktywności fizycznej.
- Zorganizowano zajęcia edukacyjne o tematyce:
Klasy I a, I b, I c.
Temat: Dbam o zdrowie.
Temat: Śmietnik w mojej głowie. Sport to zdrowie.
Klasy II a, II b, II c.
Temat: Chipsy i czekolada to ciężka dla brzuch sprawa.
Temat: Zdrowo się odżywiam.
Klasy III a, III b.
Temat: Zakładamy ogródek.
Temat: Jemy warzywa i owoce.
- Uczniowie klas samodzielnie przygotowali składniki i wykonali kanapki ,,Kolorowe kanapki”, które wspólnie skonsumowali podczas zajęć. Omówione zostały zasady higieny obowiązujących w czasie przygotowywania posiłków z surowych warzyw: mycie warzyw przed skrobaniem. Omówiono zasady zdrowego odżywiania, jakie mają wartości odżywcze. „Wesołe kanapki” wykonali z uwzględnieniem zasad higieny i estetyki. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, zintegrowały grupy. „Wesołe kanapki” wyglądały apetycznie i tak też smakowały. Zobaczcie sami w naszej galerii zdjęć.
- Uczniowie kl. II i III podczas zajęć plastycznych wykonywali piramidę żywienia, klasy I rysunki ,,Zdrowe produkty jemy”. Wklejali poszczególne produkty w odpowiednim miejscu piramidy i rozmawiali o ich roli w zdrowym odżywianiu.
-Uczniowie klas brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich. Rozwiązywali zagadki o owocach i warzywach , oraz samodzielnie wymyślali zagadki, zadając je swoim koleżankom i kolegom. Na zajęciach plastycznych rysowano, wyklejano owoce i warzywa.
- Zorganizowano ,,Tydzień owocowo – kanapkowy -warzywny”, w którym proszono o ograniczenie słodyczy 25.03.- 29.03.2019 r.
- Zorganizowano ,,Dzień bez coca - coli i chipsów. Dbamy o nasze zdrowie, wychowawcy uczulali aby ograniczyć picie gazowanych napojów, nie jeść chipsów.
- Uczniowie zakładali ogródki szkolne na parapecie w klasach: hodowali pietruszkę, cebulę, rzeżuchę, fasolę, rzodkiewkę. W powstałych ogródkach w salach, uczniowie mogli poznać wygląd nasion i sadzonek. Sadzili, pielęgnowali i obserwowali kiełkujące rośliny. Wyhodowane rośliny wzbogaciły II śniadanie uczniów.
Efekty uczestnictwa w programie:
uczniowie :
-chętnie spożywają owoce i warzywa oraz piją soki naturalne,
-wiedzą jak ważne są witaminy dla ich rozwoju, oraz w jakich owocach i warzywach je znaleźć,
-wiedzą, jakie produkty szkodzą ich zdrowiu, oraz których produktów powinno być jak najmniej w ich diecie,
-potrafią samodzielnie przygotować kanapki oraz zrobić prostą sałatkę owocową -warzywną,
-owoce i warzywa spożywane były w grupie, wśród rówieśników, co sprzyjało utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem określonych produktów.
Wnioski do dalszej pracy:
● Zacieśnić współpracę z higienistką szkolną.
● Dalej utrwalać i poszerzać wiedzę na temat owoców, warzyw, produktów rolnych, ich pochodzenia oraz zastosowania, ich wpływu na zdrowie.
● Organizować pogadanki w szkole na temat ,,Przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności”, ponieważ w dalszym ciągu sporo uczniów wyrzuca otrzymywane produkty do kosza.
Koordynator programu:
Jolanta Michna